Nyheder

for Silkeborg Skakklub

  • Øg font størrlesen
  • Standard font størrelse
  • Mindsk font størrelsen

Midtjysk Skoleskak

Email Udskriv PDF

Midtjysk Skoleskak stod som arrangør af 6. Grandprixstævne i Århus Skoleskak.

Det blev en forrygende dag.

Stævnet som havde 106 deltagere! foregik i "Lunden" i Silkeborg Lørdag den 8. januar 2010 kl. 9.30 -15.00. 

Midtjysk Skoleskak havde 8 skoleskakspillere med: Lasse Emil Petersen, Anders Lauridsen, Oliver Glasscock, Lasse Holten Møller, den kun 4-årige Nikolaj Aggerbeck Lauritzen og de 3 piger  Cecilie Nielsen, Rikke Nielsen, Feline Fröhlich.

Lasse Emil vandt B-gruppen sikrede sig oprykning til A-gruppen, Oliver tog sig for andet år i træk 1.  pladsen i C-gruppen og sikrede sig oprykning til B-gruppen, mens Cecilie scorede maksimum i Pige-gruppen.

Meget bedre kan det ikke gøres.

Tak til hjælperne som gjorde denne dag mulig.

Næste stævne er Rosenholmmesterskabet som foregår i Hornslet lørdag den 5. februar 2011

 

Holdstatistik

Email Udskriv PDF

Efter at have været forsvundet fra hjemmesiden er holdstatistikken nu tilbage. Du finder den ved at klikke her.

 

Lynmesterskab og hurtigskakmesterskab

Email Udskriv PDF

Godt nytår til alle!

Klubmesterskabet i hurtigskak 2010 afvikles over 3 torsdage med start torsdag den 13. januar kl. 19.30. Sidste frist for tilmelding er 11. januar. Læs indbydelsen her.




PÃ¥ torsdag (6. januar) afvikles klubmesterskabet i lyn fra kl. 19:30.

Senest opdateret: Tirsdag, 04. januar 2011 13:34
 

Juleskak 2010

Email Udskriv PDF

Silkeborg Skakklubs traditionelle hurtigskak d. 28. december blev afviklet i går - og der var fin udsigt til det snedækkede landskab!

Der var i alt 53 deltagere og alle resultaterne kan ses her: Mester  Basis1  Basis2  Basis3
Mesterklassen var stærkt besat (27 deltagere) og ratingfavoritten Peter Heine Nielsen vandt med 6 point af 7 foran Karsten Rasmussen der endte på 5½ point.
Tredjepladsen gik til Niels Jørgen Fries Nielsen (5 point) der havde en bedre korrektion end Jackie Andersen.
Præmien til bedst placerede spiller med under 2200 i rating gik til Niels Danstrup (4½ point).
Præmierne til de to bedst placerede spiller med under 2050 i rating vlev afgjort på korrektion. Bedst placerede blev Peter Haarup (4 point) mens Hans Henrik Grand havde den næst-bedste korrektion.

I basis 1 (7 deltagere) skilte 2 deltagere sig ud.
Ernst Lund Jensen sikrede sig førstepladsen med maksimum point mens Rasmus Lundberg Nielsen tog andenpladsen med 4½ point af 6.  

I basis 2 (10 deltagere) vandt Johnny Jensen med 6 point. Andenpladsen gik til Torben Hansen (4½ point) og tredjepladsen til Søren Graugaard Christensen (4 point).

Basis 3 (9 deltagere) blev vundet af Jesper Heegaard Thomsen (5½ point) og andenpladsen gik til Birgit Dithlevsen.
Iver Liin fik præmie for bedst placerede spiller med under 1300 i rating.

Tillykke til alle præmietagere, tak til alle spillerne for en fornøjelig dag og tak til hjælperne der gjorde arrangementet muligt.

Vi håber, at vi ses igen til næste år til endnu en julehurtigturnering!

 

Juleskak

Email Udskriv PDF

Sidste tilmeldingsfrist til hurtigskakturneringen i morgen er nu udløbet.

Skulle der være enkelte der ikke har fået meldt sig til kan det dog stadig nås indtil kl. 17:00 i dag ved at ringe til formanden på 51 56 10 61.

 


Side 101 af 123