Nyheder

for Silkeborg Skakklub

  • Øg font størrlesen
  • Standard font størrelse
  • Mindsk font størrelsen

Hurtigskak & Holdskak

Email Udskriv PDF

Der blev spillet 3 runder i klubmesterskabet i hurtigskak i torsdags - grupperne er nu opdaterede og 4. runde i basisgruppen er lagt.
I mestergruppen har Per Knudsen taget teten med 3 point mens Kim Kristensen ligeledes har scoret maksimum og fører basis-gruppen.

I morgen spiller førsteholdet hjemme mod Haderslev - tilskuere er velkomne - partierne starter kl. 12:00.

På mandag tager 3. holdet til Malling mens 2. holdet næste torsdag tager imod Skanderborg på hjemmebanen.

 

Billeder fra skoleskakkens 6. grandprixstævne og Juleskak 2010

Email Udskriv PDF

Billeder fra skoleskakkens 6. grandprixstævne og Juleskak 2010 er nu tilgængelige:

Senest opdateret: Lørdag, 15. januar 2011 09:06
 

Hurtigskak

Email Udskriv PDF

Der er trukket lod til hurtigskakturneringen, der starter i morgen.

Gruppeinddelingen kan ses til venstre eller her: Mester    Basis

1. runde starter kl. 19:30

 

Klubmesterskab i lyn

Email Udskriv PDF

I torsdag blev årets lynmesterskab afgjort. Der var i alt 19 deltagere og Per Knudsen var suveræn og vandt med 9 point af 9 mulige.
På de efterfølgende pladser fulgte Tom Petersen (7 point), Søren Mejrup (6½ point) og Flemming Hundebøll (6 point).

Lasse-Emil Petersen vandt præmien som bedst placerede under 1500 i rating med i alt 4½ point.

Senest opdateret: Tirsdag, 11. januar 2011 18:49
 

Midtjysk Skoleskak

Email Udskriv PDF

Midtjysk Skoleskak stod som arrangør af 6. Grandprixstævne i Århus Skoleskak.

Det blev en forrygende dag.

Stævnet som havde 106 deltagere! foregik i "Lunden" i Silkeborg Lørdag den 8. januar 2010 kl. 9.30 -15.00. 

Midtjysk Skoleskak havde 8 skoleskakspillere med: Lasse Emil Petersen, Anders Lauridsen, Oliver Glasscock, Lasse Holten Møller, den kun 4-årige Nikolaj Aggerbeck Lauritzen og de 3 piger  Cecilie Nielsen, Rikke Nielsen, Feline Fröhlich.

Lasse Emil vandt B-gruppen sikrede sig oprykning til A-gruppen, Oliver tog sig for andet år i træk 1.  pladsen i C-gruppen og sikrede sig oprykning til B-gruppen, mens Cecilie scorede maksimum i Pige-gruppen.

Meget bedre kan det ikke gøres.

Tak til hjælperne som gjorde denne dag mulig.

Næste stævne er Rosenholmmesterskabet som foregår i Hornslet lørdag den 5. februar 2011

 


Side 104 af 127