Nyheder

for Silkeborg Skakklub

  • Øg font størrlesen
  • Standard font størrelse
  • Mindsk font størrelsen

Viborg – Silkeborg, 4½ - 3½

Email Udskriv PDF

I kampen mod Viborg kneb det igen for de 4 øverst placerede på holdet. Per, Torben, og Michael tabte. Kun Flemming spillede remis. Det samme gjorde Peter H., og Jens. Yngste mand Peter K. vandt stensikkert, og han er lige nu holdets topscore 2/2! Med afbud fra Søren, debuterede Klubbens formand Johnny på førsteholdet. Johnny vandt, og kan nu bryste sig af, at være den eneste spiller på evighedstabellen der har en score på 100%!

Søndag den 17. december spiller vi hjemme i Lunden mod veteranerne fra Randers.

Peter Kristensen mod Søren Ejdum
Peter K. vinder 1 – 2 – 3 – 4 bønder, og slår Søren Ejdum.
Et tilfreds smil. Ja den er god nok! Formanden er i trækket og spiller Dxa3, og vores gamle medlem Jens Bak Larsen gav op.
/Torben Bødskov
(Billeder taget af Jens Bæk).